Świat zmienia się w zależności od bieżącej sytuacji. Często musimy dostosowywać się do zupełnie nowych okoliczności i wdrażać szereg rozwiązań, które mają ułatwiać zażegnanie pojawiających się problemów. Coraz częściej ma na to wpływ technologia. W związku z jej dynamicznym rozwojem następują również zmiany w prawie budowlanym. 2021 rok może okazać się przełomowy w kwestii formalności dotyczących prac budowlanych – a wszystko za sprawą internetu.
Czy przy pomocy wniosku elektronicznego można uzyskać pozwolenie na budowę? Sprawdźmy zatem jakie nastąpiły zmiany w prawie budowlanym i kiedy weszły w życie nowe regulacje.
Chodzi o uproszczenie procesów administracyjnych związanych z inwestycjami budowlanymi. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym narzędziom technologicznym. Sprawdźmy, jak nowelizacja zmienia nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i obowiązki.
Znowelizowany został art. 33 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego. W ustawie pojawiły się ustępy 2b-2e. Zmiany te umożliwiają złożenie wniosku online w zakresie:
Kiedy weszły zmiany w prawie budowlanym? 1 lipca to nie jedyna data, w której zmieniło się prawo budowlane. 2021 to rok wielkich zmian. Kolejne modernizacje przepisów, które obowiązują od 5 lipca.
Zgłoszeń online można dokonywać również w związku z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.
Wprowadzone modernizacje prawa umożliwiają też dołączenie w tej formie kopii niektórych załączników do wniosku o pozwolenie na budowę (zamiast oryginałów). Dotyczy to m in.:
To jeszcze nie koniec. Zmiany przewidziano także w zakresie projektu budowlanego. Zgodnie z dodanym art.34 ust. 3f pkt 2) Prawa budowlanego możliwe jest sporządzenie projektu budowlanego (w tym projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego i projektu technicznego) także w postaci elektronicznej.
Jest to możliwe dzięki oficjalnemu portalowi internetowemu, który powstał z myślą o osobach chcących złożyć wniosek i dokumentację budowlaną w trybie online. Jest on dostępny pod adresem e-budownictwo.gunb.gov.pl. Chcąc dokonać formalności, należy:
Wprowadzanie dalszych zmian w zakresie cyfryzacji branży budowlanej powinno przyczynić się do przyspieszenia realizacji wszystkich projektów, a także usprawnić przepływ dokumentacji budowlanej.
Oczywiście nie od razu Rzym zbudowano. Czego nie objęły wprowadzone w lipcu nowe przepisy budowlane? 2021 to rok, w którym bez zmian pozostaje art. 57 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, zgodnie z którym do zawiadomienia o zakończeniu budowy Inwestor obowiązany jest dołączyć oryginał dziennika budowy. Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje, że trwają prace nad stworzeniem elektronicznego dziennika budowy. Projekt zakłada, że będzie to niejako serwis internetowy, w którym na bieżąco Kierownik Budowy oraz inspektor będą nanosić zmiany. Na wdrożenie tej funkcjonalności jednak, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.
Jak widać, ułatwienie procesów urzędowych z wykorzystaniem technologii jest możliwe i sprawdza się również w przypadku złożonych realizacji – tj. nowe prawo budowlane. 2021 to bez wątpienia rok, który dopiero zapoczątkuje wiele innych modernizacji prawa, które będą automatyzować procesy związane z każdym aspektem życia – zwłaszcza pod kątem formalności urzędowych.