Zalegający śnieg na dachu hali może okazać się sporym problemem, ponieważ obciąża konstrukcję i może grozić zawaleniem. Spadając na zewnątrz, także nie jest bezpieczny – może stanowić zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu. Według obowiązujących przepisów odśnieżanie dachu to obowiązek właściciela lub zarządcy obiektu.
Zaniechanie odśnieżania może zostać ukarane mandatem, grzywną, a nawet decyzją o wyłączeniu hali z użytkowania. W związku z tym zima jest okresem, w którym właściciele i zarządcy hal bezwarunkowo muszą zadbać o usunięcie nadmiaru zalegających mas śniegu z dachów oraz posesji.. Co ważne, hale wymagają odpowiedniego przygotowania do odśnieżania. Wszystkie kwestie w tym zakresie regulują przepisy BHP. Okazuje się, że jest to zadanie wymagające, w związku z czym nie dziwi fakt, że większość przedsiębiorców i zarządców korzysta z usług firm specjalizujących się w usługowym odśnieżaniu dachów. Sprawdzamy, o czym jeszcze administratorzy obiektów powinni szczególnie pamiętać.
Osoby administrujące halą czy biurowcem są zobowiązane do utrzymania obiektu w należytym stanie, co odnosi się do wszystkich czynników zewnętrznych, związanych z działaniem człowieka lub sił natury oddziałujących na obiekt, w tym m.in.: silnych wiatrów czy intensywnych opadów atmosferycznych. W ten sposób Prawo Budowlane reguluje obowiązki właściciela lub zarządcy w zakresie utrzymania i użytkowania obiektu budowlanego w ogóle. Zatem, usuwanie nadmiaru śniegu z dachu hali to nie wszystko. Właściciele i zarządcy muszą pamiętać również o należytym porządku na posesji, aby zapewnić użytkownikom obiektu pełne bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.
Ciężki śnieg i lód zalegający na dachu hali stalowej powoduje szereg zagrożeń. Nadmierne obciążenie może zagrażać konstrukcji hali. To powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa mienia i osób przebywających wewnątrz budynku. W skrajnych przypadkach nadmiar śniegu może spowodować zawalenie dachu.
Oczywistym wydaje się fakt, że zmarznięty, ciężki śnieg na krawędzi dachu, jak i lód, w tym zwisające sople, stanowią także zagrożenie dla osób pracujących i przebywających w pobliżu obiektu. Warto mieć świadomość, że sople i nawisy lodowe tworzą się w miejscach, w których mogą znajdować się lub przechodzić ludzie. Oprócz tego zalegając na krawędzi hali śnieg i sople mogą uszkodzić rynny i konstrukcję pasa przyrynnowego. Zagrożenie wzrasta wraz z wielkością i obciążeniem.
Za nieodśnieżenie dachu hali grozi mandat. W taki sam sposób właściciel lub zarządca obiektu może zostać ukarany za nieodśnieżenie chodnika i posesji, szczególnie gdy obiekt graniczy z drogą publiczną lub powoduje zagrożenie dla osób z niego korzystających i koliduje z przepisami i zasadami BHP. Kary za brak usunięcia śniegu z dachu mogą być bardzo dotkliwe. Sprawa może skończyć się grzywną, a w trudnych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności wymierzoną osobie odpowiedzialnej za utrzymanie obiektu w należytym stanie. Właściciel lub zarządca, który nie dochował obowiązku usunięcia nadmiaru zalegającego śniegu z dachu hali, może nawet zostać ukarany decyzją administracyjną o wprowadzeniu natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu. Oczywistym jest, że niebezpieczeństwo wzrasta szczególnie w przypadku intensywnych opadów i dłużej utrzymujących się niskich. W takich warunkach rośnie obciążenie dachu.
Dach hali należy odśnieżać zawsze wtedy, gdy zalegające masy śniegu i lodu zbliżają się do wartości granicznych obciążenia śniegiem, ustalonych dla danej konstrukcji zgodnie z obowiązującą normą śniegową. Dane te podane są w projekcie budowlanym. Planując odśnieżanie dachu hali, należy brać pod uwagę prognozę pogody, aby nie dopuszczać do niebezpiecznego zbliżania się do granicy wyznaczonych wartości obciążeń. Utrzymujące się niskie temperatury i opady powinny skłaniać do jak najszybszego usunięcia nadmiaru śniegu. Sposób odśnieżania i graniczną wartość obciążenia śniegiem oraz technikę jej weryfikacji, warto ustalić z konstruktorem dachu.
Warto pamiętać, że odśnieżanie dachu hali stalowej to proces złożony i jak wszystkie prace na wysokości – obarczony pewnym ryzykiem. Odpowiednie przygotowanie do odśnieżania pozwala zagwarantować bezpieczeństwo konstrukcji i umożliwia wdrożenie wszystkich środków bezpieczeństwa, jakimi zgodnie z przepisami powinni być zabezpieczeni pracownicy odśnieżający dach.