Tendencje w projektowaniu budynków biurowych ewoluują wraz z wprowadzaniem nowych technologii i pojawianiem się potrzeb użytkowników, które ze względu na uwarunkowania społeczne, dynamicznie się zmieniają. Są to główne czynniki, determinujące trendy w budowie biurowców, siedzib firm, niezależnie od ich wielkości. Mają one wpływ zarówno na bryłę budynku, jego estetykę jak i na układ wnętrz w obiekcie. Nowe nurty modowe decydują o materiałach, formach, kolorach, rozkładzie przestrzennym. Jakie trendy są aktualnie najbardziej wyraźne w projektowaniu i budownictwie biurowców 2020?
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, w ostatniej dekadzie powstają obiekty, które mimo bardzo prostych konstrukcji robią spektakularne wrażenie. Oszczędne formy stanowią obecnie jeden z najsilniejszych trendów w budownictwie. Ascetyczne, proste bryły budynków nigdy się „nie starzeją”, zawsze prezentują się dobrze i są ponadczasowe. W projektach nowoczesnych biurowców sprawdzają się także patterny, czyli wyraźne, powtarzalne wzory na elewacji. Ogromny postęp w zakresie materiałów elewacyjnych sprawia, że wygląd fasady budynku można dowolnie zaaranżować, przy czym wraca również moda na wykorzystywanie prostych, wręcz podstawowych materiałów.
W projektowaniu układu wnętrz biurowców coraz więcej uwagi przywiązuje się do tworzenia powierzchni wielofunkcyjnych oraz tzw. “swing space” (tzw. miejsca przejściowe). To podejście do architektury budynków biurowych widoczne jest ze względów społecznych. Biura mają być komfortowym miejscem pracy oraz przestrzenią dobrej komunikacji, integracji. Ten trend jest widoczny od jakiegoś czasu i na pewno będzie rozwijał się w 2020 roku. Coraz więcej powstaje także tzw. „kreatywnych salonów” oraz powierzchni, które można wykorzystać na spotkania zespołów, szkolenia, ale także jako strefę relaksu i rozrywki.
Wśród najnowszych trendów w budowaniu biurowców widać także wyraźny zwrot w kierunku natury. Już w fazie projektowej stosuje się rozwiązania proekologiczne, dzięki którym eksploatacja obiektu nie jest uciążliwa dla środowiska naturalnego. Coraz częściej projektujemy zielone dachy i ściany, powstaje dużo tarasów. W 2020 r. tworzy się także samowystarczalne biurowce, zużywające mniej energii np. poprzez montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki zastosowaniu nowych technologii i projektowaniu tzw. inteligentnych budynków oddychamy w biurach czystszym i odpowiednio wilgotnym powietrzem. Bliżej natury oznacza także większą otwartość na świat i działania poprawiające samopoczucie pracowników. W tym celu powszechne jest stosowanie w budynkach dużych przeszkleń, które wpuszczają więcej naturalnego światła do wnętrz. Architekci dbają także, aby widok z budynku zapewniał jak najbliższy kontakt z naturą. Strategiczne pomieszczenia „są otwarte” na las, rzekę czy park, jeśli takowe znajdują się w pobliżu. Zatem, nie tylko z uwagi na wysokie ceny gruntów inwestycyjnych, ale także myśląc o nieograniczonej perspektywie, Inwestorzy decydują się dziś na coraz wyższe budynki.
Jako biuro projektowe uważnie śledzimy pojawiające się trendy w budowaniu biurowców i wdrażamy je chętnie w naszych realizacjach, opierając się na idei zintegrowanego projektowania.