Inwestując w hale produkcyjne, należy zadbać o przystosowanie ich do określonych warunków technicznych i funkcjonalnych. Każdy proces produkcyjno-przemysłowy powinien odbywać się w kontrolowanych warunkach, co oznacza z kolei, że Inwestor zobowiązany jest do spełnienia tych wymagań i musi je zaplanować już na etapie projektowania obiektu. Jednym z kluczowych jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz hali, niezależnie od warunków pogodowych. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla spełnienia norm produkcyjnych, ale także wpływa na maksymalizację wydajności całej linii produkcyjnej, optymalizację kosztów produkcji a także na ryzyko wystąpienia awarii.
Sprawdź, jak powinno wyglądać ogrzewanie hali, by było ono satysfakcjonujące – zarówno pod kątem efektywności, jak i kosztów utrzymania właściwej temperatury. Przekonaj się, że przy obecnych możliwościach nie musi być to wcale tak skomplikowane, jak pozornie mogłoby się wydawać.
Dlaczego jest to tak istotne? Czasem wystarczy jeden czynnik niespełniający założonych kryteriów, który może utrudnić, zaburzyć i spowolnić pracę całej linii produkcyjnej lub nawet firmy – nawet jeśli pozornie jest on mało istotny. Załóżmy hipotetycznie, że wybór padnie na źródło ogrzewania, którego praca jest stosunkowo głośna. Hale produkcyjne ze stali to zazwyczaj obiekty dużych rozmiarów i posiadają one otwartą przestrzeń części przemysłowej. Do tego dochodzi duży hałas generowany przez maszyny. Gdy pojawi się kolejne źródło dźwięku, praca będzie o wiele bardziej uciążliwa, a w rezultacie pracownicy mniej efektywni Wybierając więc ogrzewanie hali, należy skupić się na:
Oczywiście powyższa lista obejmuje jedynie podstawowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę. Każde przedsiębiorstwo przemysłowe ma swoje indywidualne potrzeby, oczekiwania i kryteria wyboru. Realizując jednak projekt hali przemysłowej z Amwin, architekci już na etapie tworzenia projektu dostosują obiekt do wymagań w taki sposób, by te spełniły wszystkie normy i wymagania techniczne.
Która technologia wykorzystywana do ogrzewania wielkopowierzchniowych hal przemysłowo-produkcyjnych sprawdza się najlepiej? Przedstawiamy najczęściej wykorzystywane rozwiązania i zaznaczamy, że każda decyzja inwestycyjna powinna być podyktowana indywidualnymi kryteriami wyboru. Na liście najczęściej instalowanych urządzeń znaleźć można m.in.:
Stawiasz na innowacyjne i energooszczędne opcje? Promienniki są zatem odpowiednim rozwiązaniem w kwestii ogrzewania i chłodzenia hali. Zakres ich pracy charakteryzuje się największą efektywnością w momencie, w którym pracownicy znajdują się w konkretnych strefach firmy. Nie trzeba więc walczyć o odpowiedni poziom ciepła w innych częściach, co przekłada się na satysfakcjonującą oszczędność energii.
Nagrzewnice powietrzne to urządzenia, które mogą zostać zamontowane w dowolnym miejscu lub być wolnostojącym urządzeniem uruchamianym wyłącznie w kryzysowych momentach. Wytwarzają one ciepło przy wykorzystaniu różnego rodzaju paliw, m.in.:
Atutem nagrzewnic powietrza jest możliwość regulacji wentylatorów, co umożliwia komfortowe ustawienia strumienia powietrza we właściwym kierunku. Znajdują one zastosowanie w takich miejscach, jak np. magazyny, wielkopowierzchniowe hale produkcyjno-przemysłowe czy szklarnie uprawne.
Są to nieszablonowe urządzenia grzewcze, które raczej wykorzystywane są do ograniczenia wypływu ciepłego powietrza z hali. Ogrzewane w ten sposób powietrze charakteryzuje się najmniejszą bezwładnością. Kurtyny powietrzne stanowią zatem doskonałą alternatywę w chwili, w której pojawia się konieczność szybkiego nagrzania hali do odpowiedniej temperatury, która podniesie efektywność pracy maszyn, urządzeń, linii i narzędzi.
Są to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, gdyż uznawane są za niezwykle skuteczne w przypadku hal przemysłowych. Ich konstrukcja pozwala na wymianę energii cieplnej powstałej w procesie spalania paliwa, na ciepłe powietrze – bez obecności wody w formie czynnika grzewczego. Płomień i spaliny z procesu spalania biomasy podgrzewają powietrze, które dostarczane jest do generatora przy użyciu wentylatora. Podgrzane powietrze wychodzi na trzy strony lub kierunkowo, by następnie zostało rozprowadzane po hali za pomocą rękawów lub rur powietrznych.
Jak widać, możliwości są ogromne – zwłaszcza przy dzisiejszej technologii, która jest niezwykle rozwinięta pod kątem energooszczędności i wydajności. Jako architekci z wieloletnim doświadczeniem, mieliśmy okazję wypróbować wiele dostępnych rozwiązań i przygotować projekty dla naprawdę wymagających Klientów.