Opłacalność prowadzenia firmy produkcyjnej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest trafna i zoptymalizowana inwestycja w infrastrukturę, czyli budynki, maszyny i pozostałe wyposażenie niezbędne do realizacji procesów technologicznych. W biznesie liczą się też czas i gotowość do podejmowania wyzwań, takich jak robotyzacja czy wdrażanie nowych technologii. Takim działaniom sprzyja forma budownictwa przemysłowego – hale stalowe.
Już od wielu lat można zauważyć intensywny rozwój branży konstrukcji stalowych. Duże zainteresowanie takimi obiektami z pewnością wynika z ich licznych zalet. Dowodem może być obserwacja najbliższego otoczenia, w którym jak przysłowiowe grzyby po deszczu wyrastają kolejne hipermarkety, pawilony handlowo-usługowe czy centra medyczne, stawiane przy użyciu tej właśnie technologii.
Konstrukcje stalowe są obecnie receptą na wiele bolączek Inwestorów i sprawdzają się w wielu branżach począwszy od pawilonów eventowych przez sale widowiskowe, galerie handlowe aż po wszelkiego rodzaju magazyny, centra logistyczne. Coraz częściej są też wykorzystywane w przemyśle, jako dobrze przystosowane zakłady produkcyjne i fabryki.
Wypieranie budynków murowanych przez hale stalowe wynika z ich kilku podstawowych zalet. Mogą to być m.in:
Jednym z najważniejszych wymogów stawianych obiektom przemysłowym jest zapewnienie wystarczającego poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jest to kwestia problematyczna, gdyż praktycznie każda linia technologiczna czy profil produkcji odbywa się w innych warunkach. Ochrona przeciwpożarowa dotyczy nie tylko materiałów, z których zbudowano halę, czy zabezpieczeń powierzchni stalowych (np. specjalną farbą ochronną).
Innym wymogiem jest montaż instalacji wentylacyjnych i odpylających, klimatyzacji oraz systemu ogrzewania i oświetlenia. Dostarczenie ciepła do wnętrza o dużej kubaturze nie jest proste. Z drugiej strony z pomocą przychodzą tu różne rozwiązania technologiczne, takie jak promienniki podczerwieni czy piece nadmuchowe. Oszczędnościowe zmniejszanie powierzchni hali nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Przepisy BHP wyraźnie określają bowiem, jaka powierzchnia ma przypadać na jednego pracownika oraz jaki jej procent może zostać zajęty przez maszyny.
Jedną z cech, dzięki którym konstrukcje stalowe sprawdzają się w przemyśle, jest możliwość ich niemal nieograniczonej rozbudowy. Na pierwszym miejscu należy wymienić wielkość i wysokość obiektów. W zakresie powierzchni jedynymi ograniczeniami są dostępność terenu, prawo budowlane oraz środki finansowe. Konstrukcje o bardzo dużej powierzchni wymagają stosowania specjalnych, technologii. Największe hale stalowe buduje się na potrzeby hangarów lotniczych. Do prawdziwych gigantów zalicza się wzniesiona w 1967 r. w Everett fabryka Boeinga. Jeden stalowy budynek zajmuje 399 480 m², a jego kubatura wynosi 13 385 378 m³. Co ważniejsze, dach nie opiera się na żadnej wewnętrznej podporze.
Hale stalowe mogą też być bardzo wysokie, czego przykładem jest 46-metrowy obiekt logistyczny firmy Hayat Kimya w Turcji, który ma wysokość aż 46 m. W codziennej praktyce buduje się nieco bardziej standardowe hale stalowe, których wysokość wynosi najczęściej ok. 6 m, szerokość od 6 do 30 m i długość zależną od potrzeb Inwestora.
Przystosowanie konstrukcji stalowych do potrzeb przemysłu obejmuje też inne aspekty. Hale można:
Technologia budowy stalowych obiektów przemysłowych jest krokiem w przyszłość, co jednak nie oznacza, że inne metody budowania odchodzą do lamusa. Wybór wciąż pozostaje kwestią indywidualnych preferencji, dostępności środków i specyfiki terenu czy profilu działalności firmy. Współpraca z profesjonalnym biurem projektowym od samego początku to klucz do sukcesu. Zapraszamy do współpracy.