Na skalę planowanej inwestycji bardzo duży wpływ ma wysokość posiadanych środków oraz zakładanych kosztów. Myśląc o optymalizacji, często wiążemy ją z cięciem kosztów. Jednak nie zawsze jest to kluczem do sukcesu. Decydującą rolę może odgrywać racjonalne zaplanowanie wydatków począwszy od etapu projektowania.
Jak więc zoptymalizować wydatki związane z inwestycją?
Należy wziąć pod uwagę, że planowanie inwestycji budowlanej to złożony proces, podczas którego powinniśmy dokładnie przeanalizować harmonogram poszczególnych działań.
Prawidłowo przygotowany kosztorys, oparty na danych zawartych w projekcie budowlanym, pozwala na precyzyjne określenie wartości poszczególnych robót, jeszcze przed ich rozpoczęciem.
Dla uproszczenia analiz wszystkie etapy prac warto podzielić na kategorie, np. według wydatków:
Kluczowe znaczenie dla kosztów inwestycji może już mieć wybór odpowiedniej działki. Aby uniknąć problemów w przyszłości, przed rozpoczęciem prac projektowych konieczne jest zweryfikowanie rodzaju gruntu, który wpływa na ustalenie parametrów fundamentów.
Odpowiednie zaplanowanie prac pozwala na jednoczesne zamówienie większej ilości materiałów, przez co można zmniejszyć koszty transportu oraz wynegocjować atrakcyjniejsze warunki cenowe. Należy jednak zwrócić uwagę również na zapewnienie bezpiecznego miejsca do ich składowania.
Optymalizacją kosztów budowy warto zainteresować się już na samym początku, jeszcze na etapie koncepcji i projektowania. W tym czasie przygotowywane są dokumenty, na podstawie których powstanie gotowy obiekt. Mowa tu m.in. o dokładnych projektach obejmujących instalacje sanitarne i elektryczne znajdujące się w planowanych budynku, a także wskazanie materiałów do zastosowania.
Projektowanie to moment, w którym można zastanowić się m.in. nad parametrami technicznymi całego obiektu oraz dostosowaniem do rodzaju prowadzonej działalności. Obecnie do wyboru jest wiele różnych materiałów budowlanych i technik stosowanych w budownictwie. Dokonując wyboru warto wziąć pod uwagę nie tylko obecne potrzeby, ale również nieco wybiegać w przyszłość np. przeanalizować czy możliwa będzie dalsza rozbudowa lub montaż paneli fotowoltaicznych.
W trakcie projektowania warto skupić się na wszystkich, nawet najmniejszych elementach. Dzięki temu można precyzyjnie ocenić ich koszty. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na wydatki wpływ ma wiele parametrów takich jak wielkość planowanej inwestycji, rodzaj gruntu czy lokalizacja. Również odpowiednie zaplanowanie pomieszczeń pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, przez co nie tylko redukujemy koszty, ale również dbamy o ergonomię.
Projekt powinien ułatwiać pracę. Obecnie stosuje się zarówno projekty 2D, jak i modele 3D pozwalające na jeszcze dokładniejsze zapoznanie się z konkretnymi elementami budynku. Dzięki nim możliwe jest stworzenie niemal idealnego schematu, zgodnie z którym wykonuje się kolejne prace w terenie. Programy graficzne i zaawansowane systemy informatyczne znajdują swoje zastosowanie także na kolejnych etapach prowadzonych robót, ułatwiając optymalizację.
Koszty ogólne budowy można zmniejszyć również na późniejszych etapach poprzez odpowiednie zarządzanie pracami czy dokumentacją. Doświadczenie w realizacji obiektów jest cennym elementem pozwalającym na usprawnienie przebiegu prac. Prawidłowe ustalenie harmonogramu zadań, monitorowanie zasobów czy reagowanie na bieżące problemy, może znacznie przyspieszyć prowadzone prace, a co za tym idzie – obniżyć koszty realizacji inwestycji.
Optymalizacja kosztów budowy jest ściśle związana z ich odpowiednim rozplanowaniem. Racjonalne zarządzanie finansami jest konieczne od początku do końca prowadzonych prac. To właśnie dlatego działania te należy wdrożyć już na etapie tworzenia koncepcji i projektu. Doświadczenie w budowaniu biurowców, hal i obiektów handlowych jest atutem generalnego wykonawcy. Powierzenie budowy profesjonalistom pozwala na wykorzystanie ich wiedzy technicznej i doświadczenia, co przekłada się na koszt realizacji.