Projektowanie hal i innych rodzajów obiektów to wieloetapowa droga. Nie każdy Inwestor zdaje sobie sprawę ze złożoności takich działań oraz – przede wszystkim – z możliwych ułatwień.
Proces realizacji inwestycji zaczyna się od spotkania z reprezentantem generalnego wykonawcy. Celem konsultacji jest naświetlenie potrzeb Klienta i udzielenie mu fachowego wsparcia, które ułatwi podejmowanie decyzji w późniejszych etapach realizacji inwestycji.
Po przeprowadzeniu wstępnych konsultacji wykonywane są tzw. prace przedprojektowe. Polegają one na zaplanowaniu zagospodarowania terenu oraz zaprojektowaniu układu funkcjonalnego i elewacji. W tym czasie przygotowywana jest mapa do celów projektowych oraz przeprowadzane są badania gruntowe oraz geotechniczne. Tworzy się operaty wodno-prawne i środowiskowe. Zespół wykonawcy zdobywa zapewnienia od gestorów mediów oraz przygotowuje wizualizację 3D. Po wykonaniu tych kroków następuje podpisanie umowy.
Realizator przystępuje do wykonania branżowego projektu budowlanego. Powstaje plan zagospodarowania działki lub terenu, który jest sporządzany na mapie do celów projektowych. Tworzony jest również projekt architektoniczno-budowlany, który określa formę, funkcję i konstrukcję danego obiektu, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz zaplanowane rozwiązania materiałowe i techniczne. Konieczne jest również zaplanowanie układu konstrukcji danego obiektu budowlanego, w którego skład wchodzą: zastosowane schematy konstrukcyjne (statyczne), założenia potrzebne do ich obliczeń oraz ich wstępne wyniki. Dodatkowo tworzone są rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, w szczególności: instalacji elektrycznych, gazowych, grzewczych, wentylacyjnych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Sporządzana jest także analiza możliwości racjonalnego wykorzystania energii oraz warunki przyłączenia do sieci energetycznej, wodociągowej, gazowej, kanalizacji sanitarnej oraz uzgodnienie zjazdu z drogi publicznej. Zależnie od danego terenu, konieczne może być podjęcie dodatkowych kroków.
Etap końcowy to już sama realizacja obiektu (budowa) przez monterów i z udziałem kadry inżynierskiej, która czuwa nad poszczególnymi pracami. Ostatni krok zamykający całą pracę to oddanie obiektu do użytkowania w ręce Inwestora.