Stworzenie funkcjonalnego obiektu do przechowywania towarów i ładunków, po pierwsze – nie jest łatwym zadaniem, po drugie – nie musi ograniczać się wyłącznie do praktycznych względów. Dlatego zastanawiając się jak rozplanować powierzchnię hali magazynowej, warto poświęcić uwagę na rozważenie wielu aspektów jednocześnie. W pierwszej kolejności należy zastanowić się m.in.:
– czy powierzchnia magazynowa jest dedykowana wyłącznie do przechowywania towarów, czy powinny znaleźć się tam również pomieszczenia gospodarcze lub np. część socjalno-biurowa?
– jaki rodzaj produktów będzie głównie magazynowany w obiekcie? Czy przechowywanie tego typu towarów jest obwarowane specyficznymi przepisami prawnymi, wymogami sanitarnymi, szczególnymi warunkami panującymi wewnątrz hali, itp.?
– jaki typ transportu wewnętrznego będzie stosowany w pomieszczeniu i jakie środki transportu zewnętrznego będą bezpośrednio potrzebowały dostępu do budynku? Od tego zależy m.in. jak należy zaprojektować doki, jakie systemy regulacji zastosować aby zoptymalizować system ładowania?
– ile i jakie strefy załadunku/rozładunku będą optymalnym rozwiązaniem dla użytkowników magazynu?
– jak ma być rozplanowana przestrzeń, aby ograniczyć przeładunek towarów do minimum, zagwarantować łatwy dostęp do towaru, a także zapewnić możliwie jak najwyższy wskaźnik rotacji i umożliwić łatwą kontrolę liczby magazynowanego produktu. Należy więc dokładnie ustalić nie tylko strefy magazynowania, ale także strefy załadunku/rozładunku, przyjmowania, wysyłek – kontroli jakości, kompletacji zamówień, itp.
– czy warto zapewniać możliwość rozbudowy obiektu – jeśli tak to w jakim zakresie?
To tylko niektóre pytania, jakie zadajemy Inwestorom podczas rozplanowania powierzchni magazynu na etapie projektowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ w fazie projektu wiele elementów może ulec zmianie. Jesteśmy elastyczni w tym względzie i chętnie wprowadzamy w obszarze powierzchni magazynowych rozwiązania, które będą odpowiadały planom rozwoju przedsiębiorstwa i większej optymalizacji przestrzeni. Możliwość wprowadzenia modyfikacji pozwala przygotować przestrzeń ergonomiczną i w pełni odpowiadającą aktualnym, a w razie potrzeby, również przyszłym potrzebom użytkowników.
Dbamy o to, aby wywiad z Klientem był jak najbardziej szczegółowy – możemy wówczas stworzyć taki projekt, który dokładnie odpowiada jego teraźniejszym i przyszłym potrzebom, np. umożliwi. poruszanie się po terenie magazynu wózkami widłowymi, wprowadzenie regałów wysokiego składowania, opracowanie systemu świetlików, zapewniających odpowiedni dostęp światła do wnętrza i wiele innych rozwiązań.
Dysponując szczegółową wiedzą możemy tak rozplanować powierzchnię magazynu, aby maksymalnie wykorzystać jej przestrzenny i funkcjonalny potencjał. Potrafimy umiejętnie zagospodarować układ obiektu, zapewniając użytkownikom komfort przechowywania i magazynowania różnego typu ładunków. W naszej pracy stosujemy nowoczesne rozwiązania, pragnąc zapewnić maksymalne korzyści z eksploatacji powierzchni magazynowej. W projektowaniu hal oraz planowaniu rozkładu wnętrz, uwzględniamy innowacyjne rozwiązania, wspierające potrzeby naszych Inwestorów, pamiętając także o ekologii. Przy okazji tworzenia projektów hal logistycznych, proponujemy Inwestorom również „zielone rozwiązania” – materiały przyjazne środowisku i technologie, które współgrają z naturą podczas budowy i w całym procesie użytkowania obiektu.