Każdy, kto myśli o budowie siedziby firmy, musi wziąć pod uwagę konieczność zebrania pełnej dokumentacji, w skład której wchodzą m.in. projekty budowlane oraz zgody na prowadzenie prac. Bez kompletu dokumentów, wizyt w urzędach i przede wszystkim wiedzy na temat całej administracji budowy, nie sposób ruszyć z realizacją, nawet najdokładniej zaplanowanego projektu. Kiedy decyzja o budowie biurowca, hali magazynowej lub galerii handlowej została podjęta, czas więc udać się w drogę, dzięki której projekt będzie mógł przeobrazić się w realnie istniejący obiekt. W skrócie prezentuje się ona następująco:
To opracowanie, które przygotować powinno profesjonalne biuro projektowe. Zawiera ono podstawowe, ale niezwykle istotne informacje i założenia, dotyczące planowanej budowy: jak m.in. wielkość i przeznaczenie budynku, powierzchnia zabudowy czy rodzaj materiałów, jakie zostaną użyte podczas budowy. Dobrze sporządzona koncepcja zawiera szkic planowanego budynku, rzut architektoniczny, mapę do celów projektowych, przekrój budynku i wizualizacje. Obejmuje także projekt zagospodarowania terenu, który określa lokalizację budynku, układ dróg, logistykę, ilość i lokalizacje miejsc postojowych itp. Rzetelnie wykonana koncepcja opiera się m.in. na wynikach badań geotechnicznych, informacjach od gestorów mediów itd. Warto więc powierzyć stworzenie tego opracowania profesjonalistom z doświadczeniem.
Podczas wizyty w siedzibie lokalnych władz istotne jest zadanie zasadniczego pytania: czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? W przypadku, gdy urząd dysponuje takim planem, wystarczy wystosować prośbę o jego wypis i wyrys. W razie braku takiej dokumentacji, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, w którym zawrzeć należy takie informacje, jak: przeznaczenie budynku, powierzchnia i wielkość zabudowy, rodzaj zasilania elektrycznego, sposób odprowadzania i dostarczania wody czy określenie powierzchni biologicznie czynnej. Do złożenia wniosku potrzebne jest także określenie takich parametrów jak: ilość utwardzeń, liczba miejsc postojowych, sposób dojazdu, charakterystyka planowanych budowli np. zbiorników ppoż. Zdarzają się również sytuacje, które wymagają złożenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Projekt budowlany musi zawierać kompletne informacje, które dotyczą: architektury, zagospodarowania terenu, konstrukcji, technologii, instalacji elektrycznych i sanitarnych oraz infrastruktury drogowej. Przygotowanie pełnobranżowego projektu budowlanego wymagać będzie konsultacji z instytucjami działającymi w pobliżu miejsca budowy jak m.in. zarządcą dróg czy konserwatorem zabytków.
Dopiero po zebraniu kompletu dokumentów można dopełnić formalności i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Ścieżka formalności może poszerzyć się o kilka punktów, w zależności od typu inwestycji. W przypadku hal produkcyjnych niezbędne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Aby ją zdobyć, w Urzędzie Miasta, należy złożyć wniosek, który następnie trafia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego, należy wówczas wystąpić z wnioskiem do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Rozbudowana ścieżka formalności potrafi zniechęcić Inwestora. W takich chwilach z pomocą przychodzą doświadczone firmy, takie jak nasza. Dyrektorzy Kontraktu Amwin – kompleksowo opiekują się Klientem i realizacją Jego inwestycji. Poza stworzeniem pełnobranżowego projektu budowlanego i generalnym wykonawstwem, prowadzimy Klienta przez cały proces inwestycji, pilnując harmonogramu administracji budowy. Dzięki temu, że działamy na rynku od 25 lat, wiemy kiedy, jak i gdzie należy się udać, jaki wniosek złożyć, jak go napisać, jakie warunki spełnić i w jakim terminie możemy się spodziewać odpowiedzi. Na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, reprezentujemy Klientów w jednostkach administracyjnych i kompletujemy całą niezbędną dokumentację. Przygotowujemy wszystkie materiały, uzyskujemy pozwolenia na budowę i podejmujemy wszystkie te działania, które są niezbędne do rozpoczęcia prac nad projektem. Klient nie pozostaje sam, a my zyskujemy pewność, że dokumentacja jest pełna i zgodna z aktualnymi wymogami branży. Zastanawiając się nad wyborem wykonawcy obiektu, warto zwrócić uwagę na to, ile czasu można zaoszczędzić, oddając prowadzenie inwestycji w ręce profesjonalistów.