Powszechnie obowiązującym jeszcze do niedawna modelem współpracy w zakresie realizacji inwestycji budowlanych, był model “Buduj”. Opierał się on na realizacji założeń projektowych biura architektonicznego przez, niezwiązaną z tym biurem projektowym, firmę budowlaną – wykonawcę. Obecnie ten model wypierany jest przez formułę działania “Projektu i buduj” (ang. design-build), która rozszerza zakres obowiązków, zwiększa potencjał możliwości po stronie Wykonawcy i co najważniejsze, daje Inwestorowi szereg korzyści i poczucie bezpieczeństwa w rozwoju biznesu.
Głównym aspektem, który odróżnia ten model od formuły “Buduj”, jest szersze spektrum działań firmy, którą wybieramy na Partnera. Jak sama nazwa wskazuje, model obejmuje zarówno prace projektowe, jak i budowlane. W tej formule więcej działań leży w gestii Wykonawcy – odpowiada bowiem nie tylko za projekt, ale także pozostałe działania aż do momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Model “Projektuj i buduj” rozpoczyna się od analizy potrzeb, możliwości, celu, a także oczekiwań Inwestora. Po ich rozpoznaniu doradcy firm działających w takim systemie – jak m.in. Spółka Amwin – udzielają kompleksowego wsparcia merytorycznego. Doradzają m.in. w zakresie lokalizacji nieruchomości, zlecają badanie gruntu, pomagają uzyskać pozwolenie na budowę, itp. Na postawie rozpoznanych potrzeb Inwestora przechodzi się do przygotowania projektu – poczynając od stworzenia koncepcji architektonicznej w formie wizualizacji, a kończąc na wykonaniu pełnobranżowego projektu budowlanego. Jest on milowym krokiem do podjęcia dalszych działań, a konkretnie rozpoczęcia budowy obiektu.
– Oszczędność czasu Inwestora – dzięki zaangażowaniu jednej firmy do realizacji całego przedsięwzięcia. Nad całością przebiegu inwestycji czuwa 1 osoba reprezentująca firmę – dyrektor kontraktu, który pozostaje w stałym kontakcie z Inwestorem. To on pośredniczy i wymienia informacje między specjalistami zajmującymi się poszczególnymi etapami realizacji przedsięwzięcia. W modelu „Projektuj i buduj” pracownicy firmy wyręczają w wielu działaniach Klienta, załatwiając formalności w Jego imieniu (np. reprezentując Go w urzędach, konsultując na bieżąco projektantów z wykonawcami prac na budowie itd.). Inwestor oszczędza czas ze względu na to, że konsultuje się z dyrektorem kontraktu, który zawiaduje całym procesem, pilnuje terminów, dba w imieniu Inwestora o jakość prac i materiałów itp.
– Oszczędność pieniędzy Inwestora – zlecając zarówno projekt, jak i generalne wykonawstwo jednej firmie, uzyskujemy z reguły niższą cenę za całość, w porównaniu z modelem, w którym korzystalibyśmy z usług dwóch odrębnych jednostek. Firmy budowlane rozumieją potrzeby Inwestora i w zamian za jego lojalność i zaufanie – proponują niższą cenę wykonania.
– Krótszy czas realizacji inwestycji – z uwagi na płynne i sprawne przechodzenie z jednego etapu do kolejnego. Pracownicy kilku branż pochodzący z jednej firmy od początku procesu inwestycji mają ułożony harmonogram prac, który zakłada płynne wdrażanie etapów realizacji. W modelu „Projektuj i buduj” nie ma mowy o przestojach, czekaniu na terminy. Zgodnie z założonym planem, w określonym czasie, dostępni są pracownicy poszczególnych działów, szczebli i niezbędny, w danym momencie sprzęt. Organizacja pracy wygląda zupełnie inaczej niż w „patchworkowym” podejściu do realizacji procesu inwestycji.
– Sprawniejszy obieg informacji – co zdecydowanie ułatwia fakt, iż przepływ wszelkich danych następuje na drodze wykonawca – Inwestor (nie ma dodatkowej firmy pośredniczacej, którą należałoby także informować o postępach w realizacji).
– Optymalny projekt budynku – projektanci, którzy mają stały kontakt z późniejszym wykonawcą na placu budowy (bo pracują w jednej organizacji) – patrzą na projekt bardziej praktycznie niż „artyści”, których zadanie skończy się w momencie akceptacji projektu przez Klienta. Od początku procesu tworzenia koncepcji znają oni budżet, jaki Inwestor przeznaczył na realizację całości. Dzięki temu zapewniają praktyczne podejście, optymalne nie tylko pod kątem stosowanych rozwiązań, ale także czasu realizacji i co ważne budżetu Klienta. W modelu „Projektuj i buduj” to projektant dobiera materiały budowlane, technologie wykonania poszczególnych modułów, systemy montażowe. Dzięki temu, że projektant jest jednocześnie wykonawcą – projekt jest zoptymalizowany. Firmy, takie jak Amwin, gwarantują utrzymanie ceny z etapu złożenia oferty. Nie ma tu więc mowy o sytuacji, w której wykonawca wycenia realizację projektu na więcej niż oszacowało, niezwiązane z firmą budowlaną, biuro projektowe. W przypadku formuły współpracy ograniczonej do „Buduj”, takie sytuacje niestety nie są rzadkością.
– Eliminacja sytuacji konfliktowych – projektant i generalny wykonawca w jednym oznacza jedną strukturę pracy i jeden schemat organizacyjny. W przypadku kilku firm podwykonawczych, te obszary nie zawsze pokrywają się i nierzadko dochodzi do nieporozumień.