Hale hybrydowe to nowoczesne konstrukcje, które pozwalają na szybkie stworzenie przestrzeni niezbędnej konkretnemu przedsiębiorstwu. Czym dokładnie są takie budynki i dlaczego cieszą się coraz większą popularnością?
Hale hybrydowe charakteryzują się połączeniem elementów konstrukcyjnych, wykonanych z różnych materiałów. Podstawą konstrukcji nośnej ścian są prefabrykowane słupy żelbetowe, które montowane są systemami kotwiącymi do stóp fundamentowych. Na słupach oparta jest konstrukcja dachu, której stężenia wykonane są ze stali, a płatwie i dźwigary ze stali lub drewna, które dodatkowo wzbogaca walory estetyczne wykonanej hali.
Hale hybrydowe powstają przy wykorzystaniu najnowszych technologii konstrukcyjnych z lekką obudową oraz wielopłaszczyznowym wykorzystaniem przestrzeni. Odpowiedni dobór materiałów wykorzystanych do obudowy ścian oraz dachu powala również zadbać o odpowiednią izolację termiczną. Jest to rozwiązanie szybsze, niż realizacja hali murowanej, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich parametrów bezpieczeństwa.
Dzięki swoim właściwościom konstrukcje hybrydowe mają uniwersalne zastosowanie. Wybierają je Inwestorzy działający w wielu branżach. Przez zastosowanie prefabrykowanych słupów żelbetowych w konstrukcji hali, zwiększamy parametry odporności przeciwpożarowej, dzięki czemu tego typu hala sprawdzi się w branżach, takich jak meblarstwo, branża chemiczna czy przetwórstwa tworzyw sztucznych. W zasadzie zastosowanie tego typu hal jest nieograniczone.
Beton charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na ściskanie, a stal zbrojeniowa na rozciąganie. Połączenie tych dwóch materiałów w jednej technologii pozwala na uzyskanie wymiernych korzyści. Obiekty tego typu są odporne na korozję i mają wysoką wytrzymałość statyczną. Dzięki różnym rodzajom izolacji można odpowiednio zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła, co przełoży się na oszczędności w zakresie ogrzewania. Hale hybrydowe mogą pełnić funkcję magazynów, chłodni, hal produkcyjnych czy nawet garażu na maszyny rolnicze lub pełnić rolę obiektów sportowych.
Jeżeli zdecydujemy się na budowę hali hybrydowej, bezpiecznie jest powierzyć realizację doświadczonemu wykonawcy, który przygotuje projekt oraz precyzyjnie zaplanuje realizację inwestycji. Na etapie tworzenia koncepcji ustalane są szczegóły dotyczące powierzchni oraz kryteria dopasowane do funkcji jaką ma pełnić hala. Dobierany jest rodzaj izolacji do oczekiwanych parametrów, ustalany jest również rodzaj wylewki betonowej na posadzkę. Wszystkie elementy dopasowane są niczym puzzle, doświadczony generalny wykonawca dzięki posiadanemu doświadczeniu pomoże przebrnąć przez formalności oraz doradzi jakie rozwiązania będą korzystne, a realizacja inwestycji przebiegnie sprawnie i profesjonalnie.
Hale hybrydowe są cenione głównie za trwałość oraz ich łatwe wznoszenie. Taki budynek jest bezpieczny w eksploatacji i nie wymaga zbyt częstych remontów. W całorocznych budynkach hybrydowych stosuje się różne technologie izolacji odpowiadające aktualnym warunkom technicznym. Przekłada się to na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Dzięki termoizolacji są zapewnione optymalne warunki dla każdej dziedziny przemysłu bez względu na porę roku. Typ konstrukcji jest dostosowany do potrzeb Inwestora. Ściany budynku mogą być wysokie, a szerokie przęsła zapewniają otwartą przestrzeń bez podpór.
Są stawiane z użyciem prefabrykatów. Większość elementów jest przygotowywana w fabrykach lub mniejszych zakładach. Jest to gwarancją spełnienia wysokich standardów jakościowych w budownictwie oraz wpływa na obniżenie kosztów i skrócenie czasu trwania inwestycji. Prefabrykacja jest jednym z modeli budownictwa wielkogabarytowego. Takie konstrukcje sprawnie się montuje, dlatego inwestycja trwa krócej i szybciej można oddać budynek do użytku. Hale hybrydowe sprawdzą się również jako obiekty wielkokondygnacyjne. Modułowy system statyczny ma nieograniczoną powtarzalność. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla hal magazynowych, w których wymagana jest większa wysokość składowania.
Warto zatem poszukać specjalistów, którzy są w stanie przeprowadzić ten proces sprawnie i szybko. Idealnym wyborem jest realizacja całego projektu przez jedną ekipę budowlaną. Wówczas można liczyć na kompleksowe rozwiązania sprawdzone pod kątem obu technologii. Właściwie wykonane hale hybrydowe zapewniają funkcjonalność i wszechstronność przez bardzo długi czas. Jedną z największych zalet hal hybrydowych jest możliwość zaprojektowania hal o dużych rozpiętościach przy mniejszej ilości słupów.