Hale stalowe cieszą się dużą popularnością w wielu branżach – głównie ze względu na ich uniwersalne zastosowanie i funkcjonalność. Montaż hali stalowej musi być przeprowadzony przez doświadczoną i wykwalifikowaną ekipę. Cały proces składa się z kilku etapów, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć, aby móc postawić taką konstrukcję.
Poniżej znajdziesz poradnik dotyczący tego, jak powinna przebiegać budowa hali ze stali. Przekonaj się, o czym należy pamiętać na każdym z etapów.
Poniżej znajdziesz poradnik dotyczący tego, jak powinna przebiegać budowa hali ze stali. Przekonaj się, o czym należy pamiętać na każdym z etapów.
To bardzo ważny etap, gdyż od niego zależy, czy hala stalowa spełni oczekiwania klienta. Należy ustalić, jaką ma pełnić funkcję oraz czy planowana jest jej ewentualna rozbudowa w przyszłości. Inwestor musi określić swoje potrzeby względem takiej konstrukcji, gdyż to on będzie jej użytkownikiem.
Kolejnym krokiem jest zgromadzenie niezbędnej dokumentacji. Trzeba sprawdzić, czy w miejscu, w którym ma być zamontowana hala, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli tak, to budynek musi być zgodny z jego założeniami. W przypadku braku tego planu należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Niezbędne jest sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego i projektu zagospodarowania terenu. Musi być on zgodny z oczekiwaniami inwestora, a także specyfiką branży. Przestrzeń musi spełniać swoją funkcję, dlatego przygotowanie dobrego projektu to bardzo ważny etap przedsięwzięcia.
Ostatnim krokiem związanym z dopełnieniem formalności jest złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę wraz z:
Wydział architektury ma 65 dni na wydanie decyzji.
Prefabrykacja to produkcja gotowych elementów konstrukcyjnych, które są następnie montowane ze sobą na placu budowy. Są one wykonywane ze stali, która musi być zabezpieczona przed działaniem korozji, mogącej negatywnie wpływać na trwałość całej konstrukcji. W tym celu stosuje się normę PN-EN ISO 12944 dotyczącą stosowania ochronnych systemów powłokowych. Zakłada on klasyfikację korozyjności środowiska poprzez nadanie kategorii od C1 do C3. Norma określa także trwałość powłoki:
Stal może być zabezpieczona przed korozją różnymi rodzajami farb, m.in. epoksydowymi i poliuretanowymi, a także poprzez cynkowanie ogniowe i galwaniczne. Tak przygotowane elementy są dostarczane na plac budowy.
Montaż hali stalowej wymaga przygotowania gruntu i przeprowadzenia prac ziemnych. Wcześniej należy zadbać o bezpieczeństwo osób, które będą przebywały na placu budowy – trzeba więc ogrodzić cały teren, aby zabezpieczyć go przed dostępem osób niepowołanych. Należy dostosować drogi dojazdowe, aby mógł z nich korzystać ciężki sprzęt, taki jak dźwigi, koparki czy samochody dostarczające ładunki. Konieczne jest także przygotowanie zaplecza socjalnego dla pracowników oraz kontenerów na odpady generowane podczas prac.
Kolejnym krokiem jest wykonanie fundamentów. W przypadku hal stalowych stosuje się stopy fundamentowe wykonane z żelbetu. Najczęściej mają one kształt prostopadłościanu, a jego wielkość zależy od siły przekazywanej przez konstrukcję na podporę. Tego rodzaju fundament jest tak projektowany, aby powierzchnia styku z gruntem równomiernie rozkładała obciążenie.
Stopę fundamentową można wykonać bezpośrednio na placu budowy lub przygotować wcześniej prefabrykaty i dostarczyć je na miejsce, gdzie zostaną zamontowane. Pierwsze rozwiązanie wymaga przerwy w pracach, gdyż po wykonaniu fundamentu monolitycznego z betonu potrzebuje on czasu na to, aby zyskać odpowiednią wytrzymałość. Zastosowanie gotowych prefabrykatów nie powoduje przerwania prac, jednak generuje wyższe koszty.
Po wykonaniu fundamentów można rozpocząć najważniejszy etap, czyli montaż konstrukcji stalowej, odpowiednio przygotowanej przez producenta i uwzględniającej wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne. Muszą być one przygotowanie do kolejnych procesów technologicznych, takich jak spawanie i skręcanie.
Dzięki temu postawienie hali powinno przebiegać sprawnie i szybko. W pierwszej kolejności należy postawić oraz zakotwić słupy lub całe ramy będące głównymi elementami konstrukcji. Następnym krokiem jest montaż dźwigarów stanowiących podporę dachu. Po zakończeniu tego etapu można przejść do montażu elementów drugorzędnych, do których zaliczają się:
Po postawieniu szkieletu konstrukcji należy dokonać poprawek powłoki lakierniczej – w przypadku, gdy pojawiły się na niej uszkodzenia podczas transportu lub samego montażu.
Następnie można przystąpić do montażu ścian i dachu, czyli lekkiej obudowy. Hala stalowa nieizolowana wymaga zastosowania wyłącznie blachy trapezowej. W pozostałych przypadkach wykorzystuje się płyty warstwowe, które są montowane za pomocą wkrętów samowiercących – muszą mieć one odpowiednią długość oraz być wyposażone w uszczelki, co daje pewność, że połączenie będzie szczelne i trwałe. Po złożeniu ścian i ułożeniu dachu należy zamontować drzwi, okna, bramy czy świetliki. Następnie niezbędne jest zamknięcie wszystkich otworów przeznaczonymi do tego elementami.
Hala stalowa musi także zostać wyposażona w odpowiednie instalacje – zgodne z wymogami i potrzebami konkretnej branży. Zazwyczaj montowane są instalacje kanalizacyjne oraz wodociągowe. Można także zastosować klimatyzację i systemy grzewcze. Jeśli to konieczne, w hali montowane są także układy chłodnicze lub gazowe.
Ponadto prace wykończeniowe uwzględniają wykonanie obróbek blacharskich – to bardzo ważny etap wpływający nie tylko na to, jak będzie prezentowała się hala ze stali, ale także na ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Prace obejmują przede wszystkim wykończenie:
Równocześnie można wykonywać posadzkę wewnątrz hali. Beton będzie gotowy do użytkowania po około 28 dniach od jego wylania – w tym czasie uzyska swoją wytrzymałość oraz trwałość. Jest to także czas, w którym można zająć się zagospodarowaniem terenu wokół hali. Ten etap obejmuje zazwyczaj stworzenie docelowego ogrodzenia i parkingów, ciągów pieszych czy zieleni. Wszystko musi odbywać się zgodnie z oczekiwaniami inwestora.
Budowa hali ze stali jest skomplikowanym procesem składającym się z wielu etapów. Aby każdy z nich przebiegał bez zarzutu oraz w wyznaczonym terminie, niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie prac. W tym celu należy stworzyć harmonogram, w oparciu o który będą wykonywane wszystkie prace. Należy zadbać o to, aby projekt uwzględniał wszystkie oczekiwania i nie zawierał żadnych konstrukcyjnych pułapek, które mogłyby wydłużyć czas produkcji poszczególnych elementów, a także ich montaż.
Hale stalowe są tańszą i zdecydowanie szybszą w budowie alternatywą dla tradycyjnych murowanych budynków. Mają zastosowanie w różnych branżach i mogą pełnić funkcję obiektów magazynowych, przemysłowych itd. Są uniwersalne oraz można je rozbudowywać i modyfikować.
Hale stalowe to idealne rozwiązanie także dla Twojego biznesu. Przekonaj się o ich funkcjonalności i już dziś skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy znajdą dla Ciebie najlepsze rozwiązania.