Badania geotechniczne stanowią niezwykle ważny element planowania inwestycji. Nie sposób przejść do tworzenia projektu i jego realizacji, bez ustalenia konkretnych wytycznych dotyczących terenu, na którym posadowiony ma zostać budynek – bez względu na to, czy będzie to obiekt przemysłowy, magazyn czy centrum handlowe. Wyniki pozyskane od doświadczonego geotechnika lub geologa to bardzo cenne źródło informacji, od których zależy późniejszy sukces na placu budowy. W przeszłości, ekspertyza nie była obowiązkowa – wraz z wprowadzeniem zmian w Ustawie o Prawie Budowlanym w 2012 roku, dołączenie opinii geotechnicznej stało się wymogiem.
Przeprowadzenie badań geotechnicznych ma na celu sprawdzenie warunków wodno-gruntowych w miejscu, w którym zaplanowano budowę obiektu. Efektem działań geotechnika lub geologa z wykształceniem inżynierskim jest przygotowanie opinii stanowiącej podstawę do działania projektanta. Na bazie uzyskanych wniosków można przejść do planowania konkretnej inwestycji. Ekspertyza dotycząca podłoża gruntowego powinna zostać dołączona do ogólnej dokumentacji budowy.
Badania geotechniczne polegają na wykonaniu kilku odwiertów, na postawie których geotechnik ocenia grunt pod inwestycję. Wyniki pozwalają ustalić kilka kwestii kluczowych dla Inwestora oraz istotnych z punktu widzenia wykonawcy, w tym m.in.: typ gruntu wybranego, poziom wód gruntowych czy, bardzo istotną, głębokość warstwy nośnej gruntu. Dane te pozwalają na podjęcie decyzji, jak m.in. rodzaj fundamentów, sposób posadowienia budynku, zastosowanie wzmocnień gruntowych, oraz takich elementów, jak np. ekrany uszczelniające lub odwodnienia budowlane.
Przeprowadzenie badań jest tym bardziej istotne, że ich wyniki mogą przesądzić o ostatecznych kosztach całej budowy. Pozyskane dane wskazują, czy konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków zabezpieczających budynek, ułatwią także ustalenie głębokości posadowienia budynku – co rzutuje na wycenę realizacji całej inwestycji. Wykonanie badań geotechnicznych działki pozwoli uniknąć kosztów związanych przenoszeniem lub przeobrażeniem planów inwestycyjnych. W porównaniu z tym koszt samego badania wydaje się zatem niewielki. Ekspertyza powinna być gotowa jeszcze przed ostatecznym wyborem miejsca na posadowienie obiektu – najlepiej, jeśli trafi do architekta na długo przed przygotowaniem projektu, czyli w trakcie tworzenia koncepcji architektonicznej. Dzięki temu już na etapie planowania można uniknąć późniejszych niedociągnięć czy wad konstrukcyjnych oraz przygotować kompletna wycenę realizacji inwestycji.
Amwin, w ramach kompleksowej współpracy, zleca przeprowadzenie badań geotechnicznych specjalistom. Wiedza ta jest nam niezbędna do tego, aby podjąć się realizacji projektu oraz rozpocząć budowę. Bez konkretnych danych nie sposób wyobrazić sobie obiekt, który spełni wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa oraz prawidłowo zrealizowanej inwestycji. Jako generalny wykonawca i projektant w jednym, zawsze zalecamy wykonanie badań geotechnicznych specjalistom, których ekspertyza pozwoli na podjęcie decyzji oraz realizację zlecenia zgodnie z ustalonym planem.