Budowa obiektów jest złożonym procesem, wymagającym dobrego przygotowania i sprawnej organizacji prac. W trakcie prac budowlanych warto postawić na pomoc generalnego wykonawcy. Zwykle jest to przedsiębiorstwo, które posiada doświadczenie w prowadzeniu inwestycji, dzięki temu może odciążyć Inwestora z wykonywania wielu obowiązków, pojawiających się na każdym z etapów realizacji. W artykule postaramy się podpowiedzieć czym się kierować dokonując wyboru.
Generalny wykonawca budowlany to przedsiębiorstwo, które zajmuje się kompleksową realizacją zleceń budowlanych na rzecz Inwestora. Szczegółowy zakres jego prac określa zawarta umowa. Kompleksowość to główne kryterium wyróżniające generalnego wykonawcę od wykonawców lub podwykonawców, którzy świadczą usługi w określonym zakresie zgodnym ze swoją specjalizacją.
Generalny wykonawca odpowiada za jakość prowadzonych prac i ich zgodność z obowiązującymi przepisami. Skupia się jednak przede wszystkim na koordynacji działań oraz realizacji budowy zgodnie z założonym harmonogramem. Zwykle jest to przedsiębiorstwo budowlane, które zajmuje się realizacją wszystkich niezbędnych prac korzystając z zasobów własnych lub zatrudniając podwykonawców. To on odpowiada za prowadzenie inwestycji od początku do końca – zgodnie z ustalonym projektem i wyznaczonym terminem.
Decydując się na zatrudnianie generalnego wykonawcy zamiast osobnych podwykonawców Inwestor oszczędza czas, który musiałby poświęcić na samodzielne poszukania poszczególnych firm, a także nadzorowanie jakości i terminów wykonania. Zawierając umowę to właśnie jemu powierzamy poszukanie podwykonawców i ustalanie z nimi harmonogramu zadań, dzięki temu inwestycja może zostać zrealizowana szybciej i sprawniej, a posiadane doświadczenie pozwala na optymalizację przebiegu i kosztów realizacji.
Wybór wykonawcy niekiedy może być trudny. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim dopasowanie firmy odpowiedniej do typu planowanej inwestycji. Jeśli planujesz budowę hali magazynowej lub produkcyjnej, raczej nie sprawdzą się specjaliści od obiektów mieszkalnych. Wskazane jest aby wybrana firma podsiadała doświadczenie w tworzeniu budynków o poszukiwanym przeznaczeniu.
Podejmując decyzję, warto skupić się na takich czynnikach, jak:
Warto również sprawdzić kondycję finansową firmy, z którą zamierzamy rozpocząć współpracę i zweryfikować historię wpisów w KRD. Przydatna może być również analiza finansowa sprawozdań dostępnych w KRS. Pomocne mogą się okazać także certyfikaty wystawiane przez renomowane i niezależne instytucje. Każda inwestycja budowlana, niezależnie, od przeznaczenia, budynek wielorodzinny, czy też duży park handlowy, wiąże się ze sporymi zobowiązaniami, w tym również finansowymi. Dlatego istotne jest podjęcie współpracy z doświadczonym i sprawdzonym wykonawcą. Jest to decyzja, która może zaważyć na przebiegu prac i uzyskanych rezultatach.
Wybór wykonawcy generalnego nie jest obowiązkiem. Podczas realizowania inwestycji można również postawić na pomoc odrębnych podwykonawców. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji to Inwestor jest odpowiedzialny za znalezienie poszczególnych firm, a następnie odpowiednie koordynowanie ich prac. Firmy te zajmują się wąskimi specjalizacjami z zakresu budownictwa np. montażem instalacji, budową dachów czy wykańczaniem wnętrz do stanu deweloperskiego. Rzadko zdarza się, żeby jedna z nich zajmowała się kompleksowym wykonaniem wszystkich prac.
Decydując się na wybór generalnego wykonawcy zyskujemy przede wszystkim komfort związany z mniejszym obciążeniem Inwestora – jest to pomocne w sytuacji, gdy Inwestor nie dysponuje wiedzą dotyczącą budownictwa i nie chce poświęcać czasu na samodzielne szukanie podwykonawców. Wszystkie najważniejsze decyzje należą wówczas do specjalistów, którym zostanie przekazana realizacja. Komunikują się bezpośrednio z Inwestorem w razie konieczności podjęcia istotnych decyzji. Warto postawić na ekipę specjalistów posiadających doświadczenie w prowadzeniu tego typu realizacji. W ten sposób możliwe jest zadbanie o zgodność prowadzonych prac z obowiązującym prawem i projektem, a także dopełnienie formalności bez konieczności angażowania inwestora, który często nie dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu budownictwa. Generalny Wykonawca spisze się doskonale także w przypadku bardziej skomplikowanych robót.