Obiekty handlowe są stałym elementem infrastruktury miejskiej. Stwarzają okolicznym mieszkańcom możliwość dokonania zakupów, skorzystania z usług czy też wynajęcia przestrzeni i prowadzenia w niej własnej działalności gospodarczej. Budowa takiego obiektu wiąże się z wieloma ograniczeniami wynikającymi zarówno z przepisów budowlanych, przeciwpożarowych i BHP, jak i z lokalizacji. O większości z nich decyduje właściwie dobrana działka budowlana. Na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Planowanie budowy jakiegokolwiek obiektu wymaga przede wszystkim znalezienia odpowiedniej lokalizacji. Dotyczy to również hali handlowej – bez względu na jej wielkość, kubaturę czy przeznaczenie. Działka nie może być wybrana przypadkowo, a najważniejsze czynniki decydujące o jej wyborze, różnią się w zależności od przeznaczenia budowanego obiektu. Jeśli ma on służyć na przykład do konfekcjonowania i dystrybucji asortymentu firm z kilku różnych regionów kraju, większe znaczenie będzie mieć jego kubatura niż okolica, w jakiej się znajduje. Z kolei przy sprzedaży lokalnej najważniejsze będą umiejscowienie hali, wygoda dojazdu, parking, sąsiedztwo itp. Pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze działki, jest uwzględnienie zagospodarowania danego terenu określonego w MPZP. Działka budowlana stanowi bowiem integralną część terenu gminy czy miasta. Dzięki analizie długofalowych planów unikamy sytuacji, w której za kilka czy kilkanaście lat zniknie trasa dojazdowa, a pobliski park rekreacyjny uniemożliwi prowadzenie działalności handlowej. Takie i podobne sytuacje naraziłyby Inwestora na straty finansowe i konieczność poszukiwania nowej lokalizacji dla swojego biznesu.
MPZP zawiera też informacje o dostępie do mediów czy możliwości i koszcie ich ewentualnego przyłączenia. Ponadto wszystkie działki na planie są sklasyfikowane pod względem ich możliwego wykorzystania. Stawianie obiektu na terenie, który takiego przeznaczenia nie ma, może się skończyć nakazem jego rozebrania.
Brak zgody na zabudowę nie oznacza jeszcze, że działka nie może być wykorzystana do budowy hali handlowej. Decydujące może tu być planowane przeznaczenie obiektu. Jeśli w sąsiedztwie nie ma innych centrów handlowych, a w planach jest budowa osiedla mieszkaniowego, z pewnością szansa na uzyskanie pozwolenia będzie duża. Wniosek o pozwolenie na zabudowę (WZ) wymaga przygotowania szczegółowej dokumentacji, zawierającej dane techniczne i informacje o przeznaczeniu obiektu. Czas oczekiwania na decyzję wynosi nawet 6 miesięcy.
Ostatnim, ale bardzo istotnym punktem przy wyborze działki jest zweryfikowanie jej statusu prawnego. Może się bowiem zdarzyć, że nieruchomość jest obciążona służebnością przesyłu lub hipoteką. Skorzystanie z pomocy prawnika zagwarantuje, że po wybudowaniu obiektu do właściciela nie zgłosi się ktoś z prawami do działki, narażając Inwestora na wysokie koszty. W skrajnych sytuacjach sprawa może nawet trafić do sądu, a ten nakaże rozebranie hali i przywrócenie działki do pierwotnego stanu.