Oczywistym jest, że realizację inwestycji budowlanej rozpoczyna się od zebrania niezbędnych decyzji oraz zezwoleń. Dopiero po uzyskaniu pełnej dokumentacji możemy przejść do kolejnych etapów i rozpocząć budowę obiektu – na przykład hali magazynowej. W skład dokumentacji nierzadko wchodzi decyzja środowiskowa, której celem jest określenie ram przedsięwzięcia (rozumianego jako zamierzenie budowlane), aby w możliwie jak najmniejszym stopniu realizacja inwestycji wpłynęła na środowisko naturalne. Nie zawsze jednak uzyskanie decyzji środowiskowej jest obligatoryjne. Kiedy decyzja jest konieczna? Jakie cechy planowanego przedsięwzięcia przesądzają o tym, że należy starać się o decyzję środowiskową? Czy budowa magazynu wymaga wydania tej decyzji w każdym przypadku?
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia to dokument, który uwzględnia warunki, jakie musi spełnić obiekt, aby zminimalizować szkodliwy wpływ na otoczenie/środowisko. Mowa tu nie tylko o wpływie na żyjące na danym obszarze gatunki roślin i zwierząt, ale także o emisji szkodliwych substancji (gazowych i ciekłych), uciążliwy zapach czy nadmierny hałas. Decyzja jest wydawana po przeprowadzaniu analizy oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Opinia ta powstaje w oparciu o dane, zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, która stanowi najważniejszy załącznik wniosku. Karta informacyjna przedsięwzięcia to bardzo rozbudowany dokument, który zawiera opis planowanej inwestycji w zakresie m.in. lokalizacji, położenia względem terenów zagrożonych powodzią, ryzyko wystąpienia awarii, aktualne wykorzystanie terenu, na którym planujemy budowę, funkcjonalny opis przedsięwzięcia, planowanych technologii, parametry obiektu. Ponadto karta ta zawiera również informację na temat: planowanego zatrudnienia, skali przedsięwzięcia, przewidywanych potrzeby na media, wpływu inwestycji na ruch pojazdów. W karcie znajdują się również informacje na temat różnych wariantów planowanego przedsięwzięcia, ewentualne kolizje z istniejącą zielenią czy opis rozwiązań chroniących środowisko.
Wniosek o decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych można złożyć we właściwym miejscowo urzędzie gminy. W przypadku pozytywnej oceny wniosku (oraz wszystkich jego załączników!), praktycznie procedura wydania decyzji trwa (biorąc pod uwagę, że proces wydania decyzji zachodzi nie tylko między Inwestorem a urzędem i trzeba uwzględnić terminy na uzyskanie uzgodnień, opinii, czy też okresy zawieszenia lub ewentualną potrzebę uzupełnienia dokumentacji) od 3 do 6 miesięcy. Jest to jednak orientacyjny czas i zdarza się, że na decyzję przyjdzie czekać jeszcze dłużej. Z tego względu warto złożyć wniosek na długo przed planowanym startem realizacji. Decyzję środowiskową przedstawić należy m.in. składając wniosek o pozwolenie na budowę lub (w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania terenu) ubiegając się o warunki zabudowy.
Warunki wydania decyzji środowiskowej opisuje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W dokumencie wskazane są rodzaje obiektów, których budowa, przebudowa bądź rozbudowa może mieć wpływ na środowisko. W skład takich inwestycji, w zależności od rodzaju materiałów produkowanych, magazynowanych lub sprzedawanych wchodzą także hale: produkcyjne, logistyczne czy handlowe. W rozporządzeniu znajdujemy całą szczegółową listę realizacji, które takiej decyzji wymagają, a które dzielą się na 2 grupy, na takie, które mogą: zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W przypadku pierwszej grupy, urząd obowiązkowo przeprowadza ocenę oddziaływania na środowisko i wówczas poprosi o szczegółowy raport. Przedsięwzięcia z drugiej kategorii nie zawsze podlegają ocenie i decyzję o tym podejmuje urząd, do którego złożony został wniosek. Szczegółowa lista obiektów, należących do obu kategorii, opublikowana jest na stronie rządowej: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001839 Decyzja ta może być potrzebna nie tylko w przypadku nowej inwestycji ale także przy okazji przebudowy, rozbudowy lub montażu zrealizowanego lub realizowanego przedsięwzięcia.
Zdecydowanie tak. Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, zabudowa przemysłowa (w tym magazynowa) o powierzchni terenu zajętej przez obiekty budowlane oraz przeznaczonej do przekształcenia w ramach inwestycji/przedsięwzięcia powyżej 10000 m2, niezależnie od rodzaju materiałów, jakie będą w niej przechowywane wymaga uzyskanie decyzji środowiskowej. Jeśli jednak mamy do czynienia z inwestycją ,na przykład na terenie parku krajobrazowego, bądź innego miejsca o szczególnym znaczeniu dla środowiska, Inwestor planujący budowę obiektu o powierzchni terenu przeznaczonej do przekształcenia 5000 2, musi również taką decyzję posiadać.
Zagadnienie dotyczące decyzji środowiskowej jest więc bardzo rozbudowane, a dokładna klasyfikacja obiektu do grupy wymagającej decyzji jest trudna. Ponadto, przygotowanie wszystkich dokumentów, wniosków, załączników wymaga nie tylko sporej wiedzy, ale także nakładu czasu. Wybierając generalnego wykonawcę do współpracy przy realizacji inwestycji, warto zwrócić uwagę, czy w ramach umowy, przejmie on na siebie również kwestie formalne, gromadzenie dokumentacji i reprezentację Inwestora w urzędzie – jak Amwin.