Jako projektant i generalny wykonawca mamy przyjemność uczestniczyć w rozwoju wielu przedsiębiorstw, nierzadko realizujemy też projekty dla firm, w których pojawia się potrzeba ich rozbudowy. Przy istniejących biurowcach czy halach często powstają kolejne magazyny, hale produkcyjne oraz przemysłowe. Realizacja nowej części obiektu, którego sami wcześniej nie projektowaliśmy i nie budowaliśmy – to swojego rodzaju wyzwanie dla projektanta. O czym należy pamiętać, planując takie przedsięwzięcie?
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy biurokracja zezwala na takie posunięcie. Inaczej rzecz ujmując: czy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy zezwalają na ingerencję? W pierwszej kolejności trzeba zatem przeanalizować, czy ewentualna rozbudowa obiektu była zakładana podczas pierwotnej budowy. Ma to wpływ na wiele czynników, które mogłyby utrudnić lub ułatwić całe przedsięwzięcie. Fakt ten nie pozostaje także bez wpływu na cenę dobudowy. Pierwsza ważna kwestia to konstrukcja. Należy zbadać czy konieczna będzie ingerencja w nią, a jeśli tak – to w jakim zakresie? Warto odpowiedzieć sobie na pytania typu:
– Czy niezbędna okaże się rozbiórka istniejących ścian, demontaż ryglówki oraz wykonanie innych prac angażujących czas i pieniądze?
– Czy dźwigary konstrukcji mogą być osadzone na istniejących słupach, czy bezwzględnie należy postawić nowe?
– Czy istniejąca część konstrukcji spełni wymagania powstającej całości, np. pod względem wytrzymałości poszczególnych elementów?
– Czy niższy dach starego budynku uniesie ewentualny śnieg nawiewający z nowej, wyższej części?
i tym podobne, mniej lub bardziej złożone pytania. Dokładna ekspertyza konstrukcyjna wykaże, na ile możemy wykorzystać istniejącą konstrukcję.
Przy planowaniu powiększania obiektu magazynowego czy przemysłowego należy zastanowić się również nad koniecznością wprowadzenia dodatkowych drzwi lub bram wjazdowych między nową a starą częścią tak, aby zapewnić komunikację wewnętrzną bez konieczności wychodzenia z budynku, a także dodatkowych elementów, jak okna itp.
Wielkość strefy pożarowej to kolejny, istotny punkt planowania rozbudowy firmy. Należy mieć na uwadze, że ustalana jest ona na podstawie wielkości obciążenia ogniowego, na którą wpływ ma zarówno ilość, jak i rodzaj materiałów składowanych w hali. W przypadku rozbudowy budynku, w którym nie można zwiększyć strefy pożarowej, konieczne jest wprowadzenie ścian oddzielenia pożarowego, które spełniać będą odpowiednie wymogi odporności ogniowej REI.
Analiza ekspertyzy branżowej to punkt istotny w planowaniu rozbudowy firmy wskazujący, na ile możemy wykorzystać istniejące instalacje (elektryczną, wentylacyjną czy wodno-kanalizacyjną) oraz urządzenia, a na ile trzeba będzie stworzyć nowe. Analiza wykaże także m.in. o ile wzrośnie ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji oraz w jaki sposób dodatkowa instalacja elektryczna wpłynie na zwiększenie poboru energii elektrycznej. Te aspekty będą wymagały zgłoszenia do służb odpowiedzialnych w danym regionie za dostarczenie energii i odprowadzanie ścieków.
Sieci zewnętrzne to kolejny aspekt do analizy i zarazem ważny czynnik wpływający na cały proces rozbudowy. Tworząc projekt budowlany należy wziąć pod uwagę, na ile trzeba rozbudować sieci zewnętrzne, np. zbiorniki retencyjne, bezodpływowe itp.
Ostatnią, ale konieczną do zapamiętania kwestią, jest przygotowanie części socjalnej. W tym przypadku zastanowić się trzeba nad tym, czy powiększenie hali spowoduje wzrost liczby pracowników. Jeśli tak – konieczne może okazać się powiększenie kubatury lub dostosowanie części socjalnej obiektu. Ważną kwestią jest również sprawdzenie, na ile rozbudowa wpłynie na układ komunikacyjny działki: czy zwiększy się liczba miejsc parkingowych, czy będzie potrzeba zmian w logistyce oraz transporcie wewnętrznym? Wszystkie te czynniki wzięte razem pod uwagę podczas planowania rozbudowy firmy wyraźniej naświetlą wymogi, jakie musi spełniać obiekt.
Dzięki dobremu przygotowaniu do rozbudowy firmy, można cały proces przeprowadzić sprawnie i bez ryzyka niepotrzebnych przestojów dla działającego już obiektu.